درمان بیماری گال با وایتکس

آیا درمان گال با وایتکس ممکن است یا خیر ؟

جواب کوتاه به سوال بالا میشود: بله، اما نه برای کنه‌های گال روی پوست بلکه برای کنه‌های گال داخل محیط!!!

اگر به دنیال این هستید که چرا نمی‌شود با وایتکس گال روی پوست را درمان کرد و روش استفاده از وایتکس برای از بین بردن گال‌های داخل محیط چگونه است، با ادامه این مقاله با مجموعه دکتر گال همراه باشید.

نکته مهم: برای از بین بردن کنه‌های گال روی پوست استفاده از حمام وایتکس مرسوم بوده و وجود دارد، اما به دلیل شیمیایی بودن وایتکس و همچنین تایید نشدن آن برای درمان گال در انتهای مقاله این روش درمان آموزش داده شده است، اما به هیچ عنوان استفاده از آن پیشنهاد نمیشود.

وایتکس چیست ؟

اول از همه خوب است بدانید که نام وایتکس از کجا آمده است!!!

اولین ماده سفید کننده‌ای که وارد ایران شد نام برند آن وایتکس بود و همان اسم برند در ایران به عنوان مایع سفید کننده جا افتاده است. البته برند وایتکس در تمامی دنیا برند معروفی از مایع سفید کننده است.

مواد تشکیل دهنده وایتکس چی چیزهایی هستند ؟

وایتکس از دمیدن گاز کلر در محلول سدیم هیدروکسید تهیه می‌شود. هر 2 تای این مواد برای پوست بسیار مضر هستند و وایتکس که محصول نهایی آن است بسیار سمی است که اگر به اشتباه نوشیده شود باید بلافاصله روی آن شیر نوشید و به پزشک مراجعه کرد.

وایتکس و گال

آیا وایتکس گال را از بین می برد؟

وایتکس کاملاً گال را از بین می برد و می‌تواند روش خوبی برای خلاص شدن از شر گال باشد، اما برای اجسام و نه برای گال‌های روی پوست !!!

از آنجایی که این ماده شیمیایی بسیار قوی است، توصیه می شود که فقط از وایتکس به عنوان روشی برای از بین بردن لباس ها و سایر اجسام از کنه‌های گال استفاده کنید.

این کنه‌های خاص زمانی که در پوست فرد زندگی می‌کنند، عمر طولانی 1 تا 2 ماهه دارند. خارج از تماس انسانی، آنها فقط برای چند روز می توانند زنده بمانند.

اگر گال به ملحفه یا لباس شما سرایت کرده باشد، ترکیبی از وایتکس و آب داغ باعث مرگ آن ها می‌شود.

نکته: اگر نیاز به آگاهی از تمامی روش‌های درمان گال و آشنایی بیشتر با کنه گال دارید، مطالعه مقاله ” درمان گال ” پیشنهاد می‌شود.

وایتکس چگونه گال را از بین می برد؟

وایتکس محلولی از هیپوکلریت سدیم است و با حل کردن ساختارهای پروتئینی در مبارزه با باکتری‌ها موثر است. این تاثیر منجر به ایجاد توده ای از پروتئین‌های دناتوره شده می‌شود، که اساساً به این معنی است که این پروتئین‌ها دیگر زنده نیستند. وایتکس به طور مشابه برای از بین بردن گال عمل می‌کند.

بدن کنه‌های گال اسید را جذب می‌کند، پروتئین تجزیه می شود و گال می‌میرد.

آیا وایتکس تخم گال را از بین می برد؟

وایتکس زمانی که رقیق شده و هنگام شستن لباس ها یا ملحفه‌ها همراه با آب داغ استفاده شود به طور موثری گال را از بین می‌برد.

محصولات پاک کننده با پایه ساخته شده از وایتکس نیز برای از بین بردن کنه‌های روی سطوح موثر است.

در مورد تخم گال‌ها نمیتوان قاطعانه صحبت کرد، بنابراین بهتر است در این مورد روی وایتکس حساب باز نکنید.

ضد عفونی سطوح با وایتکس

آیا وایتکس می تواند گال روی سطوح را از بین ببرد؟

بله، وایتکس می تواند گال روی سطوح را از بین ببرد. این کنه‌ها روی پوست انسان رشد می‌کنند و تنها حدود دو روز دوام می‌آورند. از آنجایی که آنها خیلی سریع روی پوست تکثیر می‌شوند، به این معنی است که تخم‌های جدید با سرعت زیادی گذاشته می‌شوند و می‌توانند روی سطوحی که اغلب لمس می‌شوند، پخش شوند.

تمیز کردن پیشخوان ها و سطوح با وایتکس به از بین بردن کنه ها کمک می کند.

علاوه بر این، ملحفه‌ها و روبالشی‌ها باید با آب داغ شسته شوند تا کنه‌ها از بین بروند.

گال روی لباس

وایتکس می تواند به طور موثری به از بین بردن گال روی لباس کمک کند. اگر نمی‌خواهید از سفیدکننده روی لباس‌های رنگی‌تان استفاده کنید، می‌توانید فقط با ماشین لباسشویی در آب داغ آنها را بشویید و سپس در داغ‌ترین حالت خشک کنید.

بهتر هست که لباس ها را به خشکشویی نبرید ، در صورتی که قصد اینکار را دارید حتما آنها را از وضع موجود مطلع سازید.

گال روی تشک

کنه‌های گال روی  لباس‌ها، ملحفه‌ها و تشک تنها ۲ تا ۳ روز می‌توانند زنده بمانند. همانطور که گفته شد، وایتکس ساده ترین راه برای تمیز کردن تشک شما نیست. با این حال، در صورت نیاز، می توان از وایتکس برای خلاص شدن از شر گال از روی تشک ها استفاده کرد.

از آنجایی که شستشوی تشک دشوار است، احتمالا بخار حاصل از وایتکس باقی می ماند. برای جلوگیری از این امر، می توانید تشک خود را جاروبرقی بکشید.

درمان بیماری گال با اسپری سفید کننده

گال روی مبلمان

وایتکس به تنهایی موثرترین راه برای خلاص شدن از شر مبلمان شما از گال نخواهد بود، که البته بسته به نوع مبلمانی که می‌خواهید تمیز کنید دارد.

وایتکس بهترین راه برای از بین بردن گال‌های روی مبلمان نیست، اما میتواند به از بین بردن آن کمک کند. نکات زیر را در رابطه با گال‌های روی مبلمان و تمیز کردن آنها رعایت کنید.

در سطوح سخت مانند میزها، وایتکس می تواند برای از بین بردن گال عالی باشد.

روی سطوح نرم مانند نشیمنگاه، ممکن است استفاده از وایتکس دشوار باشد و حتی ممکن است به مبلمان شما آسیب برساند.

هر مبلمانی که بتوان آن را جاروبرقی کشید، نقطه شروع خوبی خواهد بود.

پس از جاروبرقی کشیدن و بیرون بردن بالشتک های مبل از خانه، می‌توانید مبلمان خود را با آب گرم و صابون نیز بشویید.

این کار را با یک اسپری ضدعفونی کننده قوی دنبال کنید.

بعد از اینکار ، اسپری ضدغفونی کننده روی مبلمان بزنید .

از آنجایی که گال‌ها نمی‌توانند برای مدت طولانی بدون تماس انسانی زندگی کنند، دوری حداقل سه روز از خانه شما باید منجر به مرگ کنه‌های گال داخل خانه شود.

گال و وایتکس

چه مدت طول می کشد تا وایتکس از بین برود؟

اگر نمی‌دانید که آیا سفیدکننده می‌تواند گال را از بین ببرد یا خیر ؟ باید بدانید که سفیدکننده تا دو ساعت طول می‌کشد تا کنه‌ها را از بین ببرد.

برای مطمئن شدن، باید بیش از یک یا دو روز صبر کنید تا مطمئن شوید که همه گال‌ها از بین رفته‌اند.

علاوه بر این، وایتکس مدتی طول می کشد تا خشک شود.

ماندن در جایی که مقدار زیادی وایتکس در آن استفاده شده است پیشنهاد نمیشود.

آیا شنا در آب کلر باعث از بین رفتن گال می شود؟

خیر، شنا کردن در استخر با آب کلر باعث از بین رفتن گال نمی‌شود.

در حالی که بسیار بعید است که گال در استخر گسترش یابد، استفاده از استخر در هنگام ابتلا به گال توصیه نمی‌شود.

مقدار کلر موجود در استخر بسیار کمتر از وایتکس های شیمیایی است و تاثیر مشابهی روی کنه ها نخواهد داشت. پایبندی به راه حل های تجویزی برای خلاص شدن بدن شما از گال، مسیری است که باید طی کنید.

پس آیا گال می تواند در کلر زنده بماند؟ بله، شنا کردن در آب کلردار عفونت گال شما را درمان نمی‌کند. در حالی که ممکن است در کلر تکثیر نشوند، اما همه آنها نیز کشته نمی‌شوند. پس در کل کار بیهوده‌ای است.

وان وایتکس برای درمان گال

آیا کشتن گال با وایتکس ارزش دارد؟

تعیین اینکه آیا استفاده از وایتکس برای از بین بردن گال  ارزش دارد یا خیر به شما بستگی دارد. طبق توصیه های CDC، درمان های تجویزی همیشه باید در صورت امکان روی بدن استفاده شود. اگر می‌خواهید خانه یا وسایل خود را از شر گال خلاص کنید، استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده مانند سفیدکننده خانگی مطمئناً می‌تواند به این روند کمک کند.

بهتر است از وایتکس به عنوان بخشی از یک فرآیند درمانی استفاده کنید ( برای از بین بردن گال های سطوح نه گال‌های روی بدن ) تا اینکه برای از بین بردن کامل گال فقط به آن تکیه کنید.

حمام وایتکس برای درمان گال

استفاده از حمام گال نیازمند داشتن وان حمام در خانه است، همچنین این روش برای از بین بردن گال‌های روی پوست است و نمی‌تواند گال‌های داخل پوست و تخم‌های آنها زا از بین ببرد. حتما در دفعه اول استفاده از وایتکس از مقدار بسیار کمی وایتکس استفاده کنید.

آیا حمام وایتکس واقعاً گال را می‌کشد؟

هیچ مطالعه واقعی یا شواهد علمی وجود ندارد که اثربخشی حمام وایتکس برای گال را تائید کند، شواهد دهان‌به‌دهان زیادی وجود دارد و افراد در اینترنت ادعا می‌کنند که این حمام مؤثر است. اگرچه شواهد حکایتی همیشه قابل‌اعتماد نیستند، بااین‌وجود ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

آیا باید حمام وایتکس گال انجام داد؟

می‌توان به‌عنوان یک روش مکمل و کمکی از وایتکس برای گال استفاده کرد، زیرا ایده اصلی این درمان با این روش این است که وایتکس گال روی پوست را از بین می‌برد و نمی‌تواند کنه‌های گال ماده و تخم‌های آن‌ها که در زیرپوست قرار دارند را از بین ببرد.

همچنین درمان گال با وایتکس یک درمان خانگی بسیار ارزان است و احتمالاً در حال حاضر وایتکس در خانه دارید و می‌توانید به‌سادگی آن را امتحان کنید.

آیا دلیلی برای عدم انجام حمام وایتکس برای گال وجود دارد؟

تنها دلیلی که می‌توانیم بگوییم این است که اگر پوست بسیار حساسی دارید یا از بیماری‌های پوستی مانند اگزما یا آلرژی شدید رنج می‌برید، بهتر است از وایتکس استفاده نکنید.

وایتکس درواقع برای پوست بسیار خشن است، اما به یاد داشته باشید که پوست شما نیز بسیار مقاوم است و طوری طراحی‌شده است که در برابر مواد بسیار قوی‌تر از وایتکس رقیق‌شده مقاومت کند! البته اگر پوست سالمی دارید، باید آن را امتحان کنید.

حمام وایتکس برای درمان گال

چگونه از حمام وایتکس استفاده کنیم؟

خیلی ساده است. وان را با آب گرم پر کنید، به‌اندازه‌ای که آب تا بالای شانه‌های شما بیاید. بسته به‌اندازه وان، 1 تا 2 پیمانه وایتکس به آن اضافه کنید. این برای از بین بردن کنه‌های گال کافی است، و آن‌قدری هم قوی نیست که به پوست شما آسیب برساند. یک تست خوب برای کارآمدی حمام وایتکس این است که بعدازآن بوی وایتکس بدهید، انگار به‌تازگی از استخر برگشته‌اید. اگر وقتی بیرون می‌آیید اصلاً نمی‌توانید بویی را حس کنید، به‌اندازه‌ی کافی وایتکس به وان اضافه نکرده‌اید.

حدود 15 تا 20 دقیقه در وان بمانید (می‌توانید بعد از چند بار استفاده از حمام وایتکس، این مدت را تا 40 دقیقه افزایش دهید، فقط واکنش پوست خود را بعد از هر بار که حمام را طولانی‌تر می‌کنید، اندازه بگیرید)، سپس بیرون بیایید و فوراً پوست را مرطوب کنید!

همان‌طور که گفتیم، وایتکس برای پوست شما خوب نیست، بنابراین مرطوب کردن راه خوبی برای محافظت از پوست در برابر وایتکس است. اگر از گال رنج می‌برید، توصیه می‌کنم از مخلوطی از لوسیون بدن معمولی و روغن درخت چای استفاده کنید. ثابت‌شده است که روغن درخت چای کنه‌های گال را از بین می‌برد و لوسیون بدن برای رقیق کردن آن و حمل آن به داخل پوست عالی است. به‌این‌ترتیب هم از پوست خود محافظت می‌کنید و هم روغن کشنده درخت چای را به کنه‌های گال می‌رسانید.

هرچند وقت یک‌بار باید حمام وایتکس را انجام داد؟

توصیه‌ها در مورد متفاوت است، اما توصیه من این است که این کار را در 3 روز اول هرروز انجام دهید، سپس به پوست خود استراحت دهید، به‌خصوص به این دلیل که احتمالاً از سایر درمان‌های گال نیز روی پوست خود استفاده خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که پوست شما مقاومت بالایی دارد، اما باید از آن مراقبت کنید. سعی کنید درمان‌های خشن و بازسازی‌کننده را متعادل کنید تا پوست خود را بیش‌ازحد اذیت نکنید. حمام وایتکس می‌تواند یک مکمل عالی برای برنامه درمان گال شما باشد، اما فقط به یاد داشته باشید که استفاده از آن را در حد اعتدال نگه‌دارید. بهتر از این روش در کنار دیگر روش‌های درمان استفاده کنید.

نتیجه گیری

در حالی که وایتکس مطمئناً گزینه‌ای برای کمک به خلاص شدن از شر گال است، اما حتی برای استفاده موضعی و برای سطوح هم همیشه باید مراقب باشید زیرا وایتکس ماده شیمیایی قوی‌ای است. در مورد استفاده از حمام وایتکس هم تمامی موارد احتیاط را رعایت کنید.

2 دیدگاه

  • سلام….
    فقط وایتکس تا زمانیکه روی پوست خشک شود.
    البته سمش هم هست واینکه نباید نسبت ب سم و وایتکس آلرژی داشته باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *