درمان سریع گال

اگر اینجا هستید یعنی به دنبال درمان سریع گال یا درمان قطعی گال هستید. باید بدانید که علاوه بر پیدا کردن سریع‌ترین راه ممکن برای درمان گال باید از قطعی و برگشت‌ناپذیر بودن بیماری گال، بعد از درمان مطمئن شوید. مجموعه دکتر گال 10 روش درمان سریع گال را برای شما گردآوری کرده‌ است که به ترتیب از قوی‌ترین آن شروع‌شده و تا ضعیف‌ترین آن ادامه پیدا می‌کند.

قطعاً داروهای شیمیایی و تجویزی سریع‌ترین و قطعی‌ترین روش‌های درمان گال هستند، اما باید به عوارض جانبی آن‌ها نیز توجه شود. درمان‌های گیاهی و خانگی دارای پشتوانه علمی نبوده و درمان سریع یا قطعی نیستند، اما به‌هرحال همه آن‌ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

نکته: درست است که شما می‌خواهید به سریع‌ترین روش ممکن بیماری گال را درمان کنید، اما استفاده از درمان‌های قوی در ابتدای درمان ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. پیشنهاد ما استفاده از کم ضررترین درمان است و در صورت درمان نشدن گال سراغ بقیه درمان‌ها بروید.

روش‌های درمان قطعی و سریع گال

به‌صورت کلی 2 روش برای درمان قطعی گال استفاده می‌شود، که به‌صورت زیر است:

درمان‌های تجویزی (قرص و پماد): این روش درمان، شامل مواردی است که می‌تواند به‌صورت قطعی و سریع بیماری گال را درمان کند، اما باید بدانید که همه آن‌ها تأثیر کافی روی بیماری گال را نداشته یا عوارض بسیار زیادی دارند که باید حتماً آن‌ها را مدنظر داشته باشید.

درمان‌های گیاهی: 2 مورد از درمان‌های گیاهی مانند چریش و روغن درخت چای تأثیر بسیار خوبی در درمان قطعی و سریع بیماری گال دارند، اما بقیه درمان‌های موجود در این دسته نمی‌توانند تأثیر مناسبی در درمان گال داشته باشند.

نکته 1: در ادامه مقاله تمامی درمان‌های سریع بیماری گال را به همراه جزئیات آنها بررسی می‌کنیم تا بهترین نوع درمان را انتخاب کنید.

نکته 2: اگر بیشتر گال را بشناسید بهتر می‌توانید آن را درمان کنید، بنابراین اگر زمان دارید حتما مقاله جامع درمان گال را مطالعه بفرمایید.

درمان‌های سریع گال (تجویزی)

قرص آیورمکتین

جالب است که گال یک بیماری پوستی است و انتظار داشتید که سریع‌ترین درمان آن موضعی باشد، اما این‌طور نیست!!! قرص آیورمکتین قرص بسیار قوی‌ای است که برای درمان گال استفاده می‌شود. آیورمکتین سریع‌ترین درمان گال است و می‌تواند گال را به‌صورت قطعی درمان کند.

جالب است این قرص عموماً به‌صورت تک دز تجویز می‌شود و فقط برای گال های مقاوم به درمان دزهای بعدی آن تجویز خواهد شد. یعنی علاوه بر درمان سریع گال، راحت‌ترین نوع درمان نیز هست.

به‌هرحال هر مزیتی معایبی نیز به همراه دارد که در مورد این درمان قطعی گال نیز صدق می‌کند. قرص آیورمکتین بیشترین عوارض جانبی را در میان تمامی درمان‌های گال دارد که بعضی از آن‌ها بسیار شدید هستند که به همین دلیل است که بعد از شکست تمامی درمان‌ها این قرص تجویز می‌شود.

عوارض جانبی آیورمکتین

 • تب، سرگیجه
 • درد مفصل‌ها، سینوزیت
 • مشکلات پوستی، خارش
 • ورم صورت، مشکلات قلبی
 • تهوع، اسهال

روش مصرف: آیورمکتین عموماً به‌صورت تک دز تجویز می‌شود و در صورت ابتلا به گال نروژی ممکن است تا چند هفته به‌صورت هفته‌ای 1 دوز، در صورت صلاحدید پزشک برای فرد مبتلا تجویز شود.

لوسیون لیندان

دومین درمان سریع گال لوسیون لیندان است که به دلیل تأثیر روی سیستم عصبی کنه‌های گال آن‌ها را از بین می‌برد. لوسیون لیندان می‌تواند به‌راحتی گال را از بین برود و یک درمان قطعی برای گال حساب می‌شود، اما به دلیل قوی بودن این دارو عوارض جانبی فراوانی دارد و نباید به‌عنوان اولین دارو برای درمان گال تجویز شود.

عوارض جانبی لیندان

 • سوزش پوست
 • سرگیجه، تشنج
 • مشکلات عصبی
 • بی‌قراری

روش مصرف: لایه‌نازکی از لوسیون لیندان را از گردن به پایین بدن بمالید و به مدت 8 الی 12 ساعت بگذارید بماند، سپس شستشو دهید. در صورت نیاز بعد از 7 روز دوباره تکرار شود.

بنزیل بنزوات

با توجه به تشخیص پزشک، این دارو به‌جای لیندان تجویز می‌شود. این دارو قوی بوده و جزو درمان‌های سریع گال حساب می‌شود. این دارو در غلظت‌های کم برای کودکان نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. بنزیل بنزوات اصولاً برای گال نروژی تجویز می‌شود. عوارض جانبی این دارو شامل التهاب و واکنش آلرژیک بدن می‌شود.

روش مصرف: لوسیون را از گردن به پایین روی بدن مالیده و بگذارید خشک شود، سپس یک‌بار دیگر این کار را تکرار کنید. بگذارید 12 الی 24 ساعت روی پوست بماند، سپس شستشو دهید. در صورت برگشت بیماری، 7 الی 10 روز بعد دوباره تکرار شود.

پرمترین

پرمترین بهترین دارو برای درمان سریع گال است. پرمترین دارای بالاترین نرخ درمان موفق گال بوده و همچنین عوارض کمی نسبت به دیگر داروها دارد. همین دلایل باعث شده است که در بیشتر اوقات به‌عنوان اولین دارو برای درمان گال تجویز شود. درمان قطعی گال با پرمترین در بیشتر بیماران انجام می‌شود و درمان کاملی برای گال به شمار می‌آید.

عوارض جانبی

 • واکنش‌های پوستی
 • خارش و قرمز شدن پوست
 • سوزش و سوزن سوزن شدن پوست

روش استفاده: لایه‌نازکی از کرم را از گردن به پایین بدن بمالید (نوک انگشتان، کف پا و زیر ناخن‌ها فراموش نشود) و به‌آرامی ماساژ دهید. بگذارید 8 الی 14 ساعت بماند، سپس می‌توانید حمام کنید.

هشدار: در صورت بروز مشکلات تنفسی، سرگیجه شدید و تورم، فوراً به پزشک مراجعه بفرمایید.

اسپینوساد

این دارو را عموماً برای درمان شپش می‌شناسند و درمان نوینی برای گال است. این دارو برای افراد بالای 4 سال می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. درمان سریع یا قطعی گال توسط این دارو نیاز به مطالعه و زمان بیشتری دارد.

کروتامیتون

کروتامیتون عموماً نمی‌تواند به‌صورت قطعی گال را درمان کند و گزارش‌های زیادی از عدم درمان گال توسط این دارو وجود دارد، اما در صورت شکست دیگر روش‌ها و/یا عدم توانایی استفاده از دیگر روش‌ها، می‌توان از کروتامیتون زیر نظر پزشک استفاده کرد.

عوارض جانبی

 • خارش
 • مشکلات تنفسی
 • گرفتگی صدا
 • حساسیت آلرژیک

روش استفاده: کرم را از گردن به پایین بدن زده و بعد از 24 ساعت دوباره این کار را تکرار کنید. بعد از گذشت 48 ساعت از دوز دوم دارو، حمام کنید.

پماد گوگرد

درمان گال با پماد گوگرد اصلاً درمان سریعی برای گال نیست، اما کم عارضه ترین داروی درمان گال به‌حساب می‌آید که حتی روی کودکان هم مورداستفاده قرار می‌گیرد. مشکل اصلی استفاده از گوگرد بوی بسیار تند آن است که ارزش تحمل کردنش را شاید داشته باشد. استفاده از صابون گوگرد در هنگام درمان گال با هر روشی پیشنهاد می‌شود.

استفاده هم‌زمان از 2 درمان!!!

در مواقعی که بیماری گال شدید یا مقاوم به درمان باشد یا اینکه نیاز به درمان سریع گال داشته باشید، ممکن است پزشک شما 2 داروی درمانی برای گال شما به‌صورت هم‌زمان تجویز کند. این کار مرسوم نیست، اما ممکن است به درمان سریع و قطعی گال به شما کمک کند. عموماً قرص آیورمکتین به همراه پماد پرمترین تجویز می‌شود که البته با توجه به عوارض سنگین هرکدام از آن‌ها باید پزشک شمارا معاینه کند. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم را انجام دهد.

درمان‌های سریع گال (گیاهی)

درست است که درمان‌های گیاهی ضعیف‌تر از داروهای شیمیایی هستند اما آن‌ها نیز روی گال تأثیر داشته و می‌توان با ترکیب چند نوع درمان گیاهی یک درمان قطعی برای گال درست کرد. بعضی از درمان‌های گیاهی می‌توانند سریعاً علائم گال مانند خارش را کاهش دهند.

چریش

قطعاً چریش یک درمان سریع گال است که با توجه به داده‌های علمی حتی ممکن است به‌تنهایی بتواند بیماری گال را درمان کند. در درمان‌های گیاهی، چریش چند برابر بیشتر از دیگر درمان‌ها می‌تواند مؤثر باشد و در صورت استفاده درست، بیماری گال را به‌صورت قطعی درمان کند.

روش استفاده: پودر چریش را با مقدار کمی آب مخلوط‌کنید تا خمیری شکل بگیرد، سپس خمیر را روی پوست زده و بگذارید تا خشک شود. این کار را روزی یک‌بار انجام دهید.

نکته: اگر روغن چریش دارید، می‌توانید آن را مستقیماً روی پوست خود بمالید.

زردچوبه

زردچوبه دارای خواص خوراکی زیادی برای بدن است، اما بهتر است بدانید که اگر به‌صورت موضعی مصرف شود برای پوست نیز بسیار مفید است. درمان گال با زردچوبه اصلاً درمان قطعی‌ای نیست و باید برای از بین بردن علائم گال و به‌عنوان کمک درمانی مورداستفاده قرار بگیرد.

خواص زردچوبه برای پوست

 • ضدالتهاب
 • خواص آنتی‌اکسیدانی
 • ضد میکروبی
 • بهبود زخم
 • مسکن طبیعی
 • ضد خارش

روش استفاده: پودر زردچوبه را با چند قطره آبلیمو مخلوط کرده تا خمیری شکل بگیرد، خمیر را مستقیماً روی محل آلوده به گال بزنید.

روغن درخت چای

معروف‌ترین درمان در طب سنتی، روغن درخت چای است که خواص ضدالتهابی داشته و همچنین می‌تواند کنه‌های گال را از بین ببرد. روغن درخت چای را باید با روغن‌پایه مخلوط کرد و 2 بار در روز بر روی پوست مالید.

روش استفاده: نصف پیمانه روغن نارگیل را با نصف پیمانه روغن‌زیتون مخلوط کرده، سپس 9 قطره روغن درخت چای به آن اضافه کنید. مخلوط به‌دست‌آمده را روی نواحی آسیب‌دیده بزنید.

دیگر درمان‌های گیاهی گال

درمان‌های گفته‌شده در بالا قادر به درمان قطعی گال بودند. درمان‌های گیاهی دیگری نیز وجود دارند که فقط باعث التیام پوست، کاهش خارش می‌شوند و به‌عنوان داروی کمک درمانی برای گال استفاده می‌شوند. حتماً در کنار درمان‌های گیاهی از داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده استفاده کنید تا گال را به‌صورت قطعی از بین ببرید و برگشت گال را تجربه نکنید. لیست دیگر درمان‌های گیاهی:

 • سرکه
 • روغن میخک
 • آلوئه ورا
 • فلفل کاین
 • رزماری
 • سیر
 • گوگرد

نتیجه‌گیری

شما نباید فاکتور اصلی درمان را سریع یا قطعی بودن قرار دهید. شما باید از کم عارضه و مؤثرترین درمان شروع کرده و در صورت شکست درمان به سراغ درمان قوی‌تر بروید. اما در کل قرص آیورمکتین سریع‌ترین درمان گال و در رتبه دوم لوسیون لیندان است. درمان‌های گیاهی کم عارضه ترین نوع درمان گال است اما عموماً درمان قطعی گال به شمار نمی‌آیند. بهتر است در صورت استفاده از درمان‌های گیاهی از چند روش به‌صورت هم‌زمان استفاده کنید تا درمانی سریع و کامل داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *