گال و دما

در جواب کوتاه به این سؤال باید گفت که گال در دمای 50 درجه سانتی‌گراد در مدت‌زمان 10 دقیقه از بین می‌رود. همچنین در دمای 10- سانتی‌گراد به مدت 5 ساعت نیز گال کشته می‌شود. باید بدانید که دردماهای گفته‌شده هم گال و هم تخم‌های آن‌ها کشته می‌شوند.

هشدار: زمان و دمای گفته‌شده طبق آمار اعلامی سازمان‌های بهداشتی است، اما برای از بین بردن قطعی و 100% گال و تخم‌های آن‌ها طبق آزمایشی که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت 35 دقیقه در 50 درجه سانتی‌گراد است.

چرخه زندگی گال چگونه است؟

گال معمولاً بین 1 الی 2 ماه روی پوست انسان زنده می‌ماند. اگر از پوست انسان جدا شود 2 الی 3 روز بیشتر زنده نمی‌ماند. گال های ماده که در زیر پوست تخم‌گذاری می‌کنند و تخم‌ها 2 الی 3 هفته بعد از تخم خارج می‌شوند و این چرخه دوباره ادامه پیدا می‌کند. این چرخه در صورت اقدام هم زمان در درمان گال روی پوست و همچنین از بین بردن گال های موجود در وسایل خانه فقط از بین خواهد رفت.

آزمایشات چه میگویند؟

آزمایشی در بیمارستان سیریرج تالیند انجام شد که هدف آن تأثیر دما روی گال بود تا بفهمند که گال و تخم آن‌ها در چه دمایی از بین می‌روند. در این آزمایش گال ها و تخم‌ها از روی پوست بیماران برداشته شد . گال ها به 2 گروه تقسیم شدند، اولی در دمای محیط و دومی در دمای 50 درجه نگه‌داری شدند.

طبق این آزمایش کنه‌های گال بعد از سپری شدن 10 دقیقه هنوز زنده ماندند، اما بعد از 35 دقیقه هیچ‌کدام از آن‌ها زنده نماند و از بین رفتند. طبق نمودار بالا مشاهده می‌شود که گال ها در دمای 50 درجه و از دقیقه 10 شروع به مردن می‌کنند و با گذشت زمان این تعداد بسیار زیاد می‌شود و نهایتاً در 30 الی 35 دقیقه تمامی آن‌ها از بین می‌روند.

اما در دمای 25 و 35 درجه بعد از گذشت 35 دقیقه فقط تعداد بسیار کمی از آنها فقط از بین رفته‌اند.

طبق نمودار بالا تخم‌های گال که در دمای 50 درجه به مدت 30 الی 35 دقیقه قرار گرفتند همه آن‌ها کشته شده‌اند که از روز و ساعت اول تا روز پایانی 11هم هیچ‌کدام از تخم‌ها زنده نمانده‌اند . اما گال هایی که در دمای 25 و 35 درجه سانتی‌گراد بودند تعداد تخم‌هایی که می‌توانند تبدیل به گال شوند افزایش چشمگیری داشته است که از تعداد 20 عدد در روز اول شروع شده و به تعداد 180 عدد در پایان روز یازدهم می‌رسد.

نتیجه‌گیری آزمایش :

دمای 50 درجه به مدت 10 دقیقه کاملاً مطمئن نیست و ممکن است تعدادی گال و تخم‌های آن‌ها زنده بمانند که می‌توانند دوباره تولیدمثل کنند . دمای بالای 50 درجه به مدت بالای 35 دقیقه تمامی گال ها و تخم‌های آن‌ها از بین می‌روند.

دیگر آزمایشات چه میگویند ؟

2 آزمایش دیگر در مورد تأثیر دما روی گال انجام‌شده است. که تقریباً نتایج آن‌ها با نتایج آزمایش اصلی مشابه بود.

آزمایش اول : در آزمایش اول گال ها در دمای 45 درجه به مدت 4 الی 20 ساعت مردند.

آزمایش دوم : در این آزمایش گال را در دمای 50 درجه به مدت 10 دقیقه الی 2 ساعت قرار دادند که نتیجه آن مردن تمامی گال ها بود.

اما در آزمایش ما در بیمارستان تایلند نشان داده شد که بعد از 10 دقیقه هنوز تمامی گال ها نمرده بودند ، بنابراین ایده آل ترین زمان و درجه حرارت 50 درجه به مدت 35 دقیقه است.

در چه دمایی لباس‌ها را بشوریم؟

بهتر است تمام وسایلی مانند : ملافه ، پتو ، روبالشتی و غیره را در دمای بالای 50 درجه و به مدت بالای 35 دقیقه شستشو دهید تا از بین رفتن تمامی گال ها مطمئن شوید.

نکات

1 – تمام دماها و زمان‌ها بر طبق شرایط آزمایشگاهی هستند و بهتر است در صورت امکان از دماهای بالاتر و زمان بیشتر استفاده کنید.

2 – کشته شدن گال در دماهای یادشده برای از بین بردن گال های محیط است و برای از بین بردن گال روی پوست نیست، زیرا نمی‌شود با استفاده از دما گال روی پوست را از بین برد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *