آمپول برای درمان گال

آیا آمپول برای درمان گال وجود دارد؟

جواب کوتاه این سؤال می‌شود : بله !!!

آمپول آیورمکتین برای درمان گال به‌کاربرده می‌شود، اما برای گال حیوانات فقط مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته آمپول برای گال تجویز می‌شود، اما خواص درمانی ندارد و فقط برای از بین بردن علائم گال مانند خارش شدید مورداستفاده قرار می‌گیرد.

به‌جای آمپول آیورمکتین برای انسان‌ها قرص آن تجویز می‌شود، البته این قرص بسیار قوی و پر عوارض است که فقط توسط پزشک و به‌عنوان آخرین درمان برای درمان گال تجویز می‌شود.

آمپول گال

کدام آمپول‌ها برای درمان گال تجویز می‌شوند؟

آمپول‌های خانواده کورتیکواستروئیدها : در عامه مردم این داروها کورتون میگویند، این داروها قوی و بسیار پر عوارض هستند و عموماً تجویز نمی‌شوند مگر اینکه خارش غیرقابل‌تحمل باشد و با قرص‌های معمولی درمان نشود.

آمپول‌های خانواده آنتی‌هیستامین‌ها : داروهای این خانواده پرمصرف هستند و برای طیف گسترده‌ای از حساسیت و التهابات مورداستفاده قرار می‌گیرند. عموماً قرص آنتی‌هیستامین برای درمان گال تجویز می‌شود ولی ممکن است پزشک آمپول آن را نیز تجویز کند.

پماد برای درمان گال

پماد پرمترین برای درمان گال

پماد پرمترین ( 5% ) : پماد پرمترین دارای تأییدیه FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) است و برای افراد بالای 2 ماه تجویز می‌شود. خوب است بدانید که پرمترین گیاهی هم داریم که از گل داوودی گرفته می‌شود و نوعی حشره‌کش قوی است و نوع پرمترین شیمیایی دقیقاً مانند پرمترین طبیعی عمل کرده و می‌تواند  حشرات را نابود کند.

پماد پرمترین یک پماد موضعی است که با مواد شیمیایی، گال و تخم‌های گال را نابود می‌کند. عموماً برای بزرگسالان، افراد باردار و شیرده و همچنین کودکان بالای 2 ماه ایمن است.

پماد کروتامیتون ( 10% ) : این دارو نیز دارای تأییدیه FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) هست که برای درمان گال در بزرگسالان تأییدشده است و در صورت مصرف موضعی ایمن است. کروتامیتون برای مصرف در کودکان تأیید نشده است. بهتر است بدانید که درمان نشدن گال توسط این پماد مکرراً گزارش می‌شود.

پماد گوگرد ( 5%-10% ) : پماد گوگرد با پایه وازلین تهیه‌شده و برای استفاده در کودکان ایمن است، حتی نوزادان زیر 2 ماه !!! تنها مشکل این پماد بوی نامطبوع آن است. برای اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله ” درمان گال با گوگرد ” پیشنهاد میشود.

لوسیون لیندان برای درمان گال

لوسیون لیندان ( 1% ) : اول‌ازهمه باید بدانید که این دارو عوارض و خطرات زیادی دارد. این دارو نیز دارای تأییدیه FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) هست که برای درمان گال است اما در خط اول درمان نیست و باید در صورت شکست دیگر درمان‌ها از آن استفاده شو . استفاده زیاد، درست استفاده نکردن یا بلعیدن تصادفی آن می‌تواند برای مغز و دیگر سیستم‌های عصبی بدن سمی باشد و فقط در صورتی باید استفاده شود که دیگر درمان‌ها شکست‌خورده‌اند یا بیمار دیگر داروها را تحمل نمی‌کند.

موارد منع مصرف لیندان :

  • نوزادان زودرس
  • فرد با سابقه صرع
  • زنان باردار یا شیرده
  • افراد دارای پوست خیلی حساس
  • پوست آسیب‌دیده
  • کودکان
  • نوزادان
  • افراد مسن
  • افراد دارای وزنی کمتر از 49 کیلوگرم
قرص آیورمکتین برای درمان گال

آیورمکتین : اول‌ازهمه باید بدانید این دارو نیز دارای عوارض زیادی است و باید تخت شرایط خاص از آن استفاده شود. آیورمکتین دارای تأییدیه FDA ( سازمان غذا و داروی آمریکا ) به‌منظور درمان بیماری گال نیست، هرچند شواهد نشان می‌دهد که این دارو ایمن بوده و درمان مؤثری برای گال است. آیورمکتین خوراکی برای افرادی که دیگر درمان‌ها روی آن‌ها جواب نداده و افرادی که داروهای دارای تأییدیه FDA را نمی‌توانند استفاده کنند استفاده می‌شود. 

اگر گال معمولی دارید و از نوع پوسته‌دار و نروژی نیست، 2 دوز خوراکی ( هفته‌ای 1 دوز ) باید با غذا استفاده شود. بی‌خطر بودن قرص آیورمکتین برای کودکان زیر 15 کیلوگرم و زنان باردار ثابت نشده است.

نکته : طبق دستورالعمل مصرف آیورمکتین نباید با معده خالی مصرف شود و با غذا باید مصرف شود زیرا باعث افزایش فراهم زیستی آن می‌شود.

پماد بنزیل بنزوات برای درمان گال

بنزیل بنزوات ( 25% ) : این دارو به‌عنوان داروی جایگزین لیندان به‌حساب می‌آید. اگرچه ممکن است باعث تحریک پوستی سریع شود. این دارو در غلظت‌های پایین ( 10% یا 12.5% ) ممکن است برای درمان گال در کودکان مورداستفاده قرار گیرد. البته این دارو عموماً برای درمان گال نروژی یا پوسته‌دار تجویز می‌شود.

پماد کراتولیتیک : پماد موضعی کراتولیتیک باعث کمک به کاهش پوسته‌پوسته‌ شدن پوست می‌شود و به جذب بهتر دیگر پمادهای درمانی گال مانند: پرمترین و بنزیل بنزوات کمک می‌کند. این دارو نیز بیشتر در درمان گال نروژی کاربرد دارد.

اسپینوساد ( 0.9% ) : اسپینوساد برای درمان شپش سر در انسان تأییدشده است و درمان جدیدی برای بیماری گال به‌حساب می‌آید. این درمان برای استفاده در افراد بالای 4 سال مورد تأیید است.

دیگر داروهای تجویزی کدم‌اند؟

ممکن است پزشک بعضی داروهای دیگری نیز علاوه بر پمادهای موضعی برای شما تجویز کند که این داروها خاصیت درمانی ندارد و فقط برای کنترل علائم بیماری گال است.

آنتی‌هیستامین : آنتی‌هیستامین‌هایی مانند لوراتادین یا سیتریزین می‌توانند برای کاهش خارش کمک‌کننده باشند. اگر خارش شما شدید باشد ممکن است نیاز به آنتی‌هیستامین‌های قوی‌تر داشته باشید. بهتر است بدانید آنتی‌هیستامین‌های غیر خواب‌آور به‌اندازه آنتی‌هیستامین‌های خواب‌آور مؤثر هستند.

آنتی‌بیوتیک : فقط درصورتی‌که پوست با خارش آسیب ببینید و عفونت کند، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. آنتی‌بیوتیک هیچ تأثیری روی درمان گال و علائم آن ندارد.

استروئید : اگر خارش شما شدید باشد ممکن است پزشک شما آمپول استروئیدی یا نوع خوراکی آن را برای شما تجویز کند. استروئیدها می‌توانند باعث کاهش التهاب شوند و به کاهش خارش کمک کنند، اما باید بدانید که روی از بین بردن گال و تخم گال هیچ تأثیری ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *