وازلین برای درمان گال

درمان گال با وازلین: یک درمان خانگی مفید

اگر از بیماری گال رنج میبرید، ممکن است روش‌های مختلفی را برای خلاص شدن از شر کنه‌های گال امتحان کرده باشید. در این مقاله، ما قصد داریم در مورد یک درمان خانگی صحبت کنیم که ممکن است تا به حال به آن فکر نکرده باشید: استفاده از وازلین برای از بین بردن گال!!! با مجموعه دکتر گال همراه باشید تا به بررسی کامل درمان گال با وازلین بپردازیم.

وازلین چیست؟

وازلین یا ژله نفت، نوعی روغن معدنی است که درواقع ترکیبی از پارافین، واکس و مواد معدنی است. وازلین یک ترکیب نیمه جامد نرم و غلیظ است. وازلین برای استفاده بر روی پوست ایمن بوده و هیچ مشکلی ندارد. وازلین باعث نرم کردن پوست شده و برای افراد دارای پوست خشک مناسب است. وازلین را می‌توانید بر روی حیوانات نیز استفاده کنید. وازلین به دلیل خواص درمانی آن، در بریدگی‌های جزئی، سوختگی‌ها و چروک پوستی به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود.

نحوه تاثیر وازلین روی درمان گال

اثربخشی وازلین در برابر گال بر اساس اصل خفگی است. استفاده از یک لایه ضخیم وازلین بر روی پوست می تواند به طور موثری اکسیژن رسانی به کنه‌های گال را قطع کند که در نهایت می تواند باعث خفگی و مرگ آنها شود.

آیا وازلین گال را می‌کشد؟

هم بله و هم خیر!!!

وازلین دارای ماده‌ای نیست که بتواند گال را بکشد، اما می‌تواند از حرکت کنه‌های گال جلوگیری کرده، باعث کاهش تغذیه کنه‌های گال از پوست مرده شده و نهایت باعث مرگ آنها شود. وازلین دارای سمی برای از بین بردن گال نیست و فقط با خفه کردن و گشنگی کنه‌های گال آنها را می‌کشد. به‌احتمال‌زیاد وازلین نمی‌تواند به‌تنهایی 100% کنه‌های گال را از بین ببرد، بنابراین بهتر است با ماده‌ای طبیعی و گال کش مانند گوگرد ترکیب‌شده و سپس استفاده شود. با این ترکیب می‌توانید گال را به‌صورت 100% از بین ببرید.

آیا وازلین گال را خفه می‌کند؟

در این مورد اختلاف نظرات زیادی وجود دارد. این نظرات به 2 دسته کلی تقسیم می‌شوند:

نظریه 1: گال به دلیل اینکه داخل تونل‌های زیرپوست است و وازلین نمی‌تواند به آن‌ها نفوذ کند، نمی‌تواند کنه‌های گال را خفه کند. همچنین وازلین نمی‌تواند تخم‌های گال را از بین ببرد، زیرا دارای مواد تشکیل‌دهنده‌ای نیست که روی گال تأثیری داشته باشد.

نظریه 2: وازلین می‌تواند از حرکت کردن گال جلوگیری کند. به همین دلیل گال هم از گشنگی و هم از خفگی از بین می‌رود، همچنین در صورت به ثمر نشستن، تخم‌های گال بازهم همین اتفاق برای آن‌ها افتاده و در درازمدت تمامی کنه‌های گال و تخم‌های آن‌ها از بین می‌روند.

نتیجه‌گیری: با توجه به این 2 دسته نظرات بهترین کار این است که وازلین را با ماده‌ای که قطعاً باعث از بین رفتن گال می‌شود، مانند گوگرد (حداقل 5% تا 10%) ترکیب کرد تا 100% کنه‌های گال را بدون اینکه شکی وجود داشته باشد از بین بروند.

شواهد و تحقیقات علمی چه میگویند؟

مطالعات روی بیماران مبتلابه گال نشان می‌دهد که استفاده از وازلین باعث کاهش قابل‌توجه کنه‌های گال در بدن انسان می‌شود. در این تحقیقات بیماران به 2 دسته و با 2 درمان تقسیم شدند. گروه اول با پماد گوگرد که دارای وازلین بود و گروه دیگر از ترکیب گوگرد با پماد کلوبتازول استفاده شد.

نتیجه‌گیری: در گروهی که وازلین در آن‌ها استفاده‌شد، هیچ نشانی از عود دوباره بیماری گال دیده نشد، اما در گروه دیگر عفونت دوباره با گال در بیماران رخ داد.

پیشنهاد: اگر نیاز به اطلاعات دقیق و بسیار جامع در مورد گال دارید، حتما مقاله بیماری گال را مطالعه بفرمایید.

مراحل استفاده از وازلین برای درمان گال

1 – محل را کاملا تمیز کنید: قبل از استفاده از وازلین، ناحیه آلوده را با آب گرم و صابون ملایم تمیز کنید. این کار به حذف هر گونه مواد زائد یا روغنی که ممکن است مانع از چسبیدن وازلین به پوست شما شود، کمک می کند.

2 – یک لایه ضخیم وازلین بزنید: هنگامی که پوست تمیز و خشک شد، یک لایه ضخیم وازلین بمالید. مطمئن شوید که تمام مناطق آسیب دیده پوشیده شده است.

3 – محل را با بانداژ بپوشانید: پس از استفاده از وازلین، محل را با بانداژ یا پلاستیک بپوشانید. این کار به نگه داشتن وازلین در جای خود کمک می کند و از ساییده شدن آن بر روی لباس یا ملافه شما جلوگیری می کند.

4 – بگذارید روی پوست شما بماند: بگذارید وازلین تا جایی که ممکن است روی پوست شما بماند، ایده آل آن یک شب است. اینکار زمان کافی برای خفه کردن کنه های گال را فراهم میکند.

5 – شستشو و تکرار: صبح، وازلین را بشویید. این روند را هر شب تکرار کنید تا علائم بهبود یابد.

درمان بیماری گال با وازلین

دیگر فواید وازلین برای بیماری گال

1- رطوبت رسانی به پوست

بیماری گال می‌تواند باعث خارش و خشکی شدید پوست شود. استفاده از وازلین می‌تواند به مرطوب کردن و تسکین پوست کمک کند و برخی از ناراحتی‌های پوستی را از بین ببرد.

2- ایجاد لایه محافظ روی پوست

وازلین یک سد محافظ روی سطح پوست ایجاد می‌کند که می‌تواند از تحریک بیشتر و آسیب‌های پوستی ناشی از خاراندن جلوگیری کند. همچنین می‌تواند به محافظت از پوست در برابر عوامل تحریک‌کننده خارجی کمک کند.

3- کاهش خارش بدن

بافت چرب وازلین می‌تواند اثر آرام‌بخش موقتی داشته باشد و احساس خارش را کاهش دهد. همچنین با کاهش فعالیت کنه‌های گال می‌تواند از پیشرفت بیماری گال و افزایش خارش کمک کند.

مشکلات درمان گال با وازلین چیست؟

هر درمان دارای مزایا و معایبی است که وازلین نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این قسمت تمامی مشکلات درمان گال با وازلین را گردآوری کرده‌ایم تا در مورد این نوع درمان تصمیم بهتری بگیرید.

1- تأثیر آن رو کنه‌های گال کافی نیست

شواهد علمی کمی وجود دارد که نشان دهد وازلین می‌تواند کنه‌های گال را خفه کند. همچنین کنه‌ها ممکن است در شرایطی مانند زمانی که زیرپوست هستند زنده بمانند. ممکن است وازلین نتواند به داخل پوست نفوذ کند و نتواند تمامی کنه‌های گال را از بین ببرد.

2- توانایی از بین بردن تخم گال را ندارد

تخم‌های گال در زیرپوست هستند و برای درمان، از بین بردن این تخم‌ها ضروری است و وازلین به‌تنهایی نمی‌تواند این کار را انجام دهد. به همین دلیل است که استفاده از وازلین به‌عنوان درمان کمکی بسیار خوب عمل می‌کند. البته می‌توانید برای حل این مشکل وازلین را با 5 تا 10 درصد گوگرد مخلوط‌کنید.

3- سختی در استفاده

به دلیل چرب بودن وازلین ممکن است استفاده از آن در بعضی از افراد ایجاد ناراحتی کند. همچنین به دلیل ایجاد لایه ضخیم روی پوست می‌تواند منجر به عرق کردن و افزایش خارش بدن بشود.

4- بروز واکنش‌های آلرژیک

اگر پوست شما به وازلین حساسیت داشته باشد می‌تواند منجر به تحریکات پوستی شده و درمان گال را سخت‌تر کند، هرچند واکنش آلرژیک می‌تواند با هر کرم، پماد و قرصی نیز به وجود بیاد.

دیگر درمان‌های گال کدم‌اند؟

درمان گال به 2 دسته دارویی و طبیعی تقسیم‌بندی می‌شوند. قطعاً داروهای شیمیایی تأثیر بیشتر و سریع‌تری خواهند داشت، اما عوارض آن‌ها نیز بیشتر هستند.

پماد ضد گال

داروهای موجود برای درمان گال کدم‌اند؟

این لیست مهمترین داروهای تایید شده برای درمان گال است که توسط منایع معتبر علمی دنیا تایید شده اند. سریعترین درمان را می‌توانید با استفاده از کرم پرمترین تجربه کنید که عموما برای درمان گال همین کرم تجویز می‌شود.

  • کرم پرمترین
  • لوسیون لیندان
  • قرص ایورمکتین
  • پماد کروتامیتون

1- پرمترین

پرمترین کرم موضعی است که برای درمان گال استفاده می‌شود. پرمترین با فلج کردن و کشتن کنه‌های گال و تخم‌های آن‌ها باعث درمان گال می‌شود. پرمترین عموماً برای تمامی افراد مناسب است و در کودکان و خانم‌های باردار هم استفاده می‌شود، ولی باید حتماً توسط پزشک تجویز شود.

2- لوسیون لیندان

این لوسیون با 1 درصد برای درمان گال تحویز می‌شود. لوسیون لیندان داری عوارض بسیار زیادی است و به عنوان درمان های اولیه برای گال تجویز نمی‌گردد. این دارو می‌تواند باعث تشنج شود. در افراد دارای کمبود وزن، نوزادان و خانم‌های باردار منع مصرف دارد. حنما طبق تجوز پزشک مصرف گردد.

3- آیورمکتین

تنها قرصی که برای درمان گال تجویز می‌شود قرص آیورمکتین است. این قرص به‌صورت تک دز و هفته‌ای یکبار مصرف می‌شود. ایورمکتین قرص قوی‌ای است و به‌عنوان آخرین درمان برای بیماری گال مورداستفاده قرار می‌گیرد. تنها آمپول برای درمان گال، آمپول آیورمکتین است که البته فقط برای درمان گال در حیوانات مورداستفاده قرار می‌گیرد و برای انسان‌ها فقط قرص آن مصرف می‌شود.

4- کروتامیتون

کروتامیتون یکی دیگر از کرم‌های موضعی برای درمان گال است که برای کاهش خارش و تحریکات پوستی ناشی از گال مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته ممکن است باعث مرگ کنه‌های گال یا تخم‌های آن‌ها نشود، اما می‌تواند علائم پوستی را کاهش دهد.

درمان‌های خانگی و طبیعی گال

بابد بدانید که درمان‌های گیاهی عموما پشتوانه علمی محکمی ندارند و تحقیقات گسترده‌ای روی آنها انجام نشده است، اما به هر حال میتوانند روی بیماری گال تاثیرگذار باشند.

چریش

چریش قرن‌ها است که در طب سنتی برای درمان بیماری‌های پوستی مختلف ازجمله گال استفاده می‌شود. چریش حاوی ترکیباتی است که خواص حشره کشی دارد و می‌توان از آن برای درمان گال استفاده کرد. چریش را می‌توان به‌صورت موضعی به شکل کرم، لوسیون یا روغن استفاده کرد.

روغن میخک

روغن میخک به دلیل خاصیت کنه‌کشی، همیشه موردبررسی قرارگرفته است. استفاده از روغن میخک رقیق‌شده در مناطق آسیب‌دیده ممکن است به کاهش فعالیت کنه‌های گال و کاهش خارش شما کمک کند.

بااین‌حال، مانند روغن درخت چای، باید بااحتیاط و به‌صورت رقیق استفاده شود تا از تحریک بیشتر پوست جلوگیری شود.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک اسانس طبیعی با خواص ضد میکروبی است. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است به کاهش فعالیت کنه‌های گال و کاهش علائم کمک کند.

بااین‌حال، روغن درخت چای باید بااحتیاط استفاده شود، زیرا می‌تواند باعث تحریک پوست در برخی افراد شود. بهتر است قبل از استفاده از آن روی پوست، مقداری کمی از آن را رقیق و روی پوست تست کنید.

روغن درخت چای برای درمان گال

مقایسه روغن درخت چای و وازلین

هر دو گزینه ارزان و مؤثر هستند. درخت چای یکی از بهترین و در دسترس ترین روش هاست که کنه‌کش، ضد خارش و ضدالتهاب است. بنابراین بهترین گزینه برای درمان عفونت کنه در انسان به‌حساب می‌آید. درخت چای خارش را کاهش می‌دهد و برجستگی‌ها و ضایعات پوستی را التیام می‌بخشد. اما در از بین بردن تخم کنه گال مؤثر نیست.

از طرف دیگر وازلین با ایجاد مانع و محدود کردن حرکت کنه‌ها، آنها را از بین می‌برد. وازلین دارای ماده‌ای نیست که کنه‌ها را فوراً از بین ببرد، بنابراین وازلین به خاطر خفه کردن کنه‌ها معروف است. افراد مبتلابه آلرژی نسبت به درخت چای می‌توانند از وازلین برای درمان گال استفاده کنند.

جلوگیری از انتقال گال

بهتر است بدانید که اگر فردی در خانه به گال مبتلا شود، باید تمام اعضای خانواده به صورت همزمان درمان را انجام دهند، زیرا ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا علائم گال در فردی خود را نشان دهد. اما به هر حال رعایت موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

  • ارتباط نزدیک با فرد آلوده نداشته باشید.
  • وسایل شخصی یکدیگر را مصرف نکنید.
  • لباس‌ها و ملافه‌ها را بشورید.
  • جاروبرقی کشیدن و ضدعفونی کردن خانه برای گال فراموش نشود.

خطرات و محدودیت‌ها

در حالی که وازلین می تواند کنه‌‎های گال بالغ را خفه کند، ممکن است در برابر تخم کنه یا کنه‌های نابالغ موثر نباشد. بنابراین، بهتر است از آن به عنوان یک درمان تکمیلی در کنار داروهای تجویزی گال استفاده یا با ماده‌ای مانند گوگرد ترکیب شود.

علاوه بر این، وازلین یک ماده سنگین و چرب است که می تواند منافذ پوست را مسدود کند و شرایطی مانند آکنه را تشدید کند. اگر پوست حساس یا مستعد آکنه دارید، از وازلین با احتیاط استفاده کنید.

نتیجه گیری

مقابله با بیماری گال می تواند چالش برانگیز باشد، اما موادی مانند وازلین می توانند تا حدودی تسکین دهنده باشند. به یاد داشته باشید که همیشه قبل از شروع هر درمان جدید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. شما می توانید با صبر و پشتکار بر این عارضه پوستی غلبه کنید و آسایش و آرامش خود را بازیابید.

سؤالات متداول

آیا می‌توان از وازلین برای درمان گال در کودکان استفاده کرد؟

وازلین برای استفاده در کودکان عموماً بی‌خطر است. اما بهتر است برای تجربه بهترین درمان به پزشک متخصص مراجعه بفرمایید.

آیا می‌توان در کنار دیگر درمان‌ها از وازلین استفاده کرد؟

بله، شما می‌توانید در کنار بقیه درمان‌ها از وازلین نیز استفاده کنید. وازلین می‌تواند به مرطوب‌سازی پوست کمک کند و خارش را کاهش دهد.

وازلین می‌تواند باعث جلوگیری از انتقال گال شود؟

خیر، وازلین تأثیری در جلوگیری از انتقال دارد ندارد.

می‌توان وازلین را روی ضایعات پوستی گال زد؟

بله، با این کار می‌توانید خارش و خشکی پوست را کاهش داد.

آیا بیماری گال کشنده است؟

خیر، بیماری گال می‌تواند باعث خارش و ناراحتی شدید شود، اما عموماً به‌عنوان بیماری تهدیدکننده زندگی شناخته نمی‌شود. تنها مشکل جدی عفونت باکتریایی پوست است. هرچند باید بدانید که گال نروژی مقداری خطرناک است.

آیا گال از ملافه و لباس منتقل می‌شود؟

بله، کنه‌های گال می‌توانند مدت کوتاهی روی ملافه و لباس زنده بمانند که در صورت استفاده مشترک از آن‌ها، ممکن است به فرد سالم منتقل شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *